52 39 740 33

52 39 674 87

Dziwny zwierz ten kleszcz


To już ostatni dzwonek, aby przed wakacjami zaszczepić się przeciw Kleszczowemu Zapaleniu Mózgu!
Jeżeli:

- wybierasz się na wakacje do lasu, na kemping, na działkę lub na wieś,

- wysyłasz dzieci na kolonie lub obozy letnie,

- uprawiasz turystykę pieszą, rowerową, kajakową lub żeglarstwo śródlądowe,

- zbierasz grzyby, jagody, polujesz, wędkujesz,

- podczas wakacji lub weekendów będziesz aktywnie spędzać czas na wolnym powietrzu,

 

Zadbaj o bezpieczeństwo swoje i swojej rodziny!

Zapytaj swojego lekarza o szczepienie przeciw Kleszczowemu Zapaleniu Mózgu.

 Statystyki są alarmujące. W ostatnich latach nastąpił w Polsce 30-krotny wzrost zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Borelioza stała się jedną z najczęstszych chorób zakaźnych w kraju. Wszystko to za sprawą kilkumilimetrowego roztocza – kleszcza.


Liczby mówią za siebie… W Polsce, w ostatnich latach rozpoznaje się rocznie średnio 250 przypadków zachorowań na wirusowe zapalenie mózgu przenoszone przez kleszcze. Stanowi to jedną trzecią wszystkich zachorowań na tę chorobę. Blisko 4 000 osób cierpi rocznie z powodu boreliozy. Jest to liczba dwukrotnie wyższa niż przed pięcioma laty.


 

Lepiej zapobiegać niż leczyć!


Typowymi miejscami ukłucia człowieka przez kleszcze są okolice głowy, uszu, zgięcia stawów, ręce, stopy. Ze względu na substancje znieczulające zawarte w ślinie pasożyta, w wielu przypadkach ukłucie pozostaje niezauważone. Dlatego tak ważne są działania profilaktyczne. Przestrzeganie kilku prostych zasad znacznie ograniczy ryzyko ukłucia i w konsekwencji jego przykre następstwa.


Warto zatem:

- unikać pobytu w rejonach zakażonych kleszczy;

- nosić w lesie odpowiednią odzież zakrywającą jak najwięcej części ciała;

- stosować repelenty (np. AUTAN, OFF!);

- po wizycie w lesie dokładnie obejrzeć całe ciało.

- w razie ukłucia należy natychmiast delikatnie usunąć kleszcza, chwytając pęsetą za główkę i wyciągając go. Miejsce ukłucia powinno zostać zdezynfekowane.

- zaszczepić się przeciwko Kleszczowemu Zapaleniu Opon Mózgowych.


Szczepienie przeciwko KZM można wykonać w Punkcie Szczepień Centrum Medycznego „GEMINI” w Chojnicach ul. Młodzieżowa 35. Tel. 52 397 40 33.


Aby dowiedzieć się więcej o kleszczach i zagrożeniach w związku z ukąszeniem warto zajrzeć na stronę internetową: www.kleszcze.net  

Promedica Sp. z o.o. otrzymała pomoc z Unii Europejskiej współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach realizacji projektu: „Aktywacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie chojnickim (I) i (II)” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020"

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

Zamknij