52 39 740 33

52 39 674 87

Kto w Polsce choruje na żółtaczkę pokarmową?


WZW typu A – sytuacja epidemiologiczna w Polsce w 2017 roku

 


Wprowadzenie


Wirusowe zapalenie wątroby typu A (WZW A) wywoływane jest przez wirus z rodziny Picornaviridae. Do zakażenie najczęściej dochodzi drogą pokarmową, jednakże istnieje także możliwość infekcji w trakcie stosunku seksualnego, jak i poprzez brudne igły (głównie u narkomanów). Ludzie stanowią jedyny rezerwuar wirusa. Okres wylęgania wynosi średnio 30 dni (15–50 dni). Wiremię stwierdza się w okresie wylęgania choroby oraz do 30 dni ostrej fazy, a wirus wydalany jest z kałem przez 1 – 2 tygodnie przed pojawieniem się objawów klinicznych oraz przez około 1 tydzień po ich wystąpieniu.


Epidemiologia


Zgodnie z danymi Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny (NIZP-PZH) w Polsce okresie od 01.01.2017 do 15.08.2017 zarejestrowano 912 przypadków WZW typu A, co porównując analogiczny okres w roku poprzednim, stanowi prawie 40-krotny wzrost zachorowań (Tabela).


Tabela. Liczba zachorowań na WZW typu A w Polsce

 

Rok

Liczba zachorowań

Zapadalność (na 100 000 ludności)

2009

652

1,71

2010

155

0,41

2011

65

0,17

2012

71

0,18

2013

48

0,12

2014

76

0,20

2015

49

0,13

2016

35

0,09

I – VIII 2017

912

2,37


Obecnie w Europie stwierdza się istnienie ogniska WZW typu A, w którym zachorowania stwierdza się głównie u mężczyzn mających kontakty seksualne z mężczyznami (ang. men who have sex with men - MSM). Wśród gejów oraz osób biseksualnych WZW A może szerzyć się w wyniku kontaktów seksualnych (nie tylko analnych), w tym przez bezpośredni kontakt oralno–analny, jak i poprzez kontakt oralny z częściami ciała oraz powierzchniami, na których znajduje się wirus. Zgodnie z danymi Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) od czerwca 2016 do połowy czerwca 2017 zarejestrowano 1500 tego typu zachorowań. W Polsce od stycznia do połowy czerwca 2017 zgłoszono łącznie 252 tego typu przypadków. Jak dotąd zachorowania w bieżącym roku pochodzą głównie z następujących województw: wielkopolskiego, mazowieckiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego oraz kujawsko-pomorskiego.


Objawy


Często infekcja WZW typu A ma przebieg bezobjawowy lub subkliniczny (z reguły u dzieci). W przypadkach objawowych najczęściej stwierdza się: męczliwość, nudności, wymioty, ból brzucha, mięśni i stawów. W postaci cholestatycznej dominuje świąd skóry. W okresie objawów zwiastunowych możliwe jest także nieznaczne powiększenie wątroby. Objawy ostre ustępują po kilku dniach, a podwyższona aktywność aminotransferaz utrzymuje się przeciętnie 3 - 4 tygodnie.


Szczepienie


Jedyną metodą zapobiegania jest szczepienie. W Polsce szczepienia przeciwko WZW typu A są szczepieniami nieobowiązkowymi, płatnymi, zalecanymi przede wszystkim osobom podróżującym. W celu odbycia takiego szczepienia osoba zainteresowana powinna udać się do placówki ochrony zdrowia, stacji sanitarno-epidemiologicznej czy też placówki medycyny podróży. Dodatkowo Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób zaleca szczepienia:

 

  1. Mężczyznom mającym kontakty seksualne z mężczyznami (MSM), mieszkającym na obszarach, gdzie występuje aktualnie wzrost zachorowań na WZW A (a więc także w Polsce).

 

  1. MSM, podróżującym na obszary, gdzie trwają ogniska WZW A wśród MSM.

 

  1. MSM, ze zdiagnozowanymi chorobami, których przebieg może zostać zaostrzony poprzez infekcję wirusem WZW A (np. z wirusowym zapaleniem wątroby typu B oraz wirusowym zapaleniem wątroby typu C).


Leczenie


Nie ma leczenia przyczynowego. Celem leczenia jest utrzymanie odpowiedniego stanu odżywienia i nawodnienia. Zwraca się szczególną uwagę na odpoczynek (ograniczenie aktywności fizycznej w okresie ostrym i przez miesiąc wczesnej rekonwalescencji), a także dietę i leczenie płynami. Powrót do zwykłej diety następuje w ciągu pół roku. Dodatkowo obowiązuje zakaz spożywania alkoholu przez pół roku, a znaczne jego ograniczenie do roku. Niekiedy konieczne może okazać się leczenie przeciwświądowe. W okresie ostrej infekcji, jak i w czasie rekonwalescencji zaleca się także unikanie leków metabolizowanych w wątrobie lub wywołujących cholestazę.


Kluczowa jest także ścisła higiena rąk. W przypadku chorych używających pieluch lub z nietrzymaniem stolca konieczna jest izolacja przez tydzień od wystąpienia objawów. W ciągu tygodnia po wystąpieniu objawów klinicznych chory także nie powinien przygotowywać posiłków dla innych ani podejmować kontaktów seksualnych. W trakcie choroby można karmić piersią.


Opracowano na podstawie:

  1. Interna Szczeklika. Podręcznik Chorób Wewnętrznych 2017. Medycyna Praktyczna.
  2. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-Państwowy Zakład Higieny http://www.pzh.gov.pl 

    Zapraszamy do naszego Centrum Medycznego na szczepienia przeciw WZW A

    Tel. 52 397 40 33
Promedica Sp. z o.o. otrzymała pomoc z Unii Europejskiej współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach realizacji projektu: „Aktywacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie chojnickim (I) i (II)” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020"

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

Zamknij