Zaznacz stronę

W Poradni Leczenia Ran CM „GEMINI” jedną z ważnych metod wspierających proces leczenia i gojenia ran jest zastosowanie metod fizykalnych – laseroterapii biostymulującej.
Promieniowanie laserowe w zakresie biostymulacji stymuluje tkanki, komórki i struktury, jednocześnie nie powodują ogrzania. Proces biostymulacji laserowej jest efektem laserów niskoenergetycznych o małej i średniej mocy.
W naszej placówce zastosowanie znalazł laser biostymulującym Lasotronix. Dzięki temu urządzeniu w procesie leczenia ran w Poradni Leczenia Ran CM „GEMINI” ma zastosowanie to urządzenie.

Działanie biostymulacji laserowej

Lasery biostymulacyjne wywołują w tkankach efekty fotobiochemiczne, chemiczne, metaboliczne i fotodynamiczne. Promieniowanie laserowe jest pochłaniane przez fotoreceptory, które wzmagają reakcje biochemiczne.
Fotoreceptorami tkankowymi są m.in. aminokwasy, kwasy nukleinowe, melanina, hemoglobina, bilirubina, rodopsyna, związki sterydowe czy karoten. Reakcja fotobiologiczna następuje w trakcie pochłaniania promieniowania laserowego przez tkankę, elektrony cząsteczki przechodzą do wyższego poziomu energetycznego, nadmiar energii zostaje oddany w postaci ciepła lub przemiany fotochemicznej.
W trakcie zabiegów laseroterapii są uwalniane substancje biologicznie czynne: histamina, serotonina, prostaglandyny, bradykininy, endorfiny.
Substancje te kolejno mają znaczenie dla uzyskania efektu: przekrwienia,
zmniejszenia zapalenia i hamowania bólu. Efektami biostymulacji laserowej są przyspieszenie procesów regeneracji tkanek miękkich, regeneracja tkanki kostnej przez wzrost aktywności osteoblastów i redukcja wysięku.


Choć laseroterapia jest uznaną metodą fizykoterapii, jest intensywnie rozwijana i weryfikowana. Zastosowanie laseroterapii z efektem biostymulacji u pacjentów z ranami przewlekłymi, bólami szyjnego odcinka kręgosłupa przyniosło zmniejszenie bólu, a także zwiększenie zakresu ruchomości.
Pozytywne efekty lecznicze odnotowano również w zabiegach na odcinku
lędźwiowym kręgosłupa. Laser biostymulacyjny oddziałuje na syntezę kolagenu i uelastycznia tkankę. Jest stosowany w zabiegach skórnych przy likwidowaniu trądziku, blizn, a także w stanach zapalnych stóp, np. przy wrastających paznokciach, ranach przewlekłych celem przyspieszenia procesów odbudowy skóry.

Wejdź do działu Poradnia Leczenia Ran

Informacje merytoryczne na podstawie:
www.pmp.viamedica.pl
REHABILITACJA W PRAKTYCE
Polska Medycyna Paliatywna

Centrum Medyczne Gemini

ul. Młodzieżowa 35,
89-600 CHOJNICE

Telefony

52 39 740 33
52 39 674 87

EMAIL

rejestracjagemini@ promedchojnice.pl