52 39 740 33

52 39 674 87

Podejrzewasz u siebie bezdech senny?


Czy podejrzewasz, że cierpisz na obturacyjny bezdech senny?
Sprawdź to w trzech krokach!


W ciągu dnia bywasz senny, rozdrażniony i łatwo się dekoncentrujesz, zdarzyło Ci się przysnąć w metrze lub za kierownicą?


Chrapiesz i masz grubą szyję? Sprawdź! To może być zagrażający zdrowiu i życiu obturacyjny bezdech senny.


Zweryfikuj w 3 krokach, czy znajdujesz się w grupie osób zagrożonych obturacyjnym bezdechem sennym i czy powinieneś podjąć dalsze działania diagnostyczne oraz terapię.


Statystyki mówią same za siebie: szacuje się, że w Polsce na obturacyjny bezdech senny cierpi blisko 
1,5 mln osób, a diagnozuje się pod tym kątem kilkanaście tysięcy osób rocznie, z czego niespełna połowa podejmuje leczenie.


Po pierwsze – zmierz obwód szyi


Na obturacyjny bezdech senny może wskazywać rozmiar... kołnierzyka. Z tego względu ważną wstępną czynnością jest pomiar obwodu szyi. Specjaliści twierdzą, że nadmiar tkanki tłuszczowej w tkance podskórnej szyi zmniejsza światło gardła, a także powoduje wiotczenie mięśni podczas snu, co sprzyja powstawaniu bezdechów. Przy mierzeniu należy zwrócić uwagę na punkt, w którym przykładamy centymetr (np. krawiecki) – miejsce pomiaru powinno się znajdować na wysokości jabłka Adama. Obwód szyi powyżej 43 cm u mężczyzn, a 41 cm u kobiet uznawany jest za wysoki czynnik ryzyka wystąpienia bezdechu. Do zmierzonego obwodu szyi trzeba dodać centymetry, jeśli występują inne zaburzenia sprzyjające rozwojowi tej przypadłości: nadciśnienie tętnicze (plus 4 cm), chrapanie (plus 3 cm), nocne duszenie i dławienie się (plus 3 cm).[1]


Po drugie – wypełnij kwestionariusz STOP-BAND


Profesjonalną metodą diagnozowania przy pomocy kwestionariuszy jest formularz STOP – Bang. Nazwa to akronim od angielskich słów określających zmienne, które bierze się pod uwagę podczas wypełniania ankiety: S – snoring (chrapanie), T – tired (zmęczenie w ciągu dnia), O – observed (epizody bezdechu obserwowane w nocy przez osoby trzecie), P – pressure (nieprawidłowe wartości ciśnienia tętniczego), B – BMI (wskaźnik masy ciała, jego wartość > 30 kg/m2 świadczy o otyłości), A – age (wiek), N – neck (obwód szyi), G – gender (płeć). Kwestionariusz został przygotowany przez zespół lekarzy ze szpitala Toronto Western Hospital w Kanadzie. Formularz w polskiej wersji językowej dostępny pod adresem: http://

www.stopbang.ca/translation/pdf/plpol.pdf


Po trzecie – sprawdź, jak przebiega Twój sen.


WYKONAJ BADANIE POLIGRAFICZNE


Dodatkowo przy pomocy nowoczesnego urządzenia tzw. rejestratora snu można zbadać jakość snu. Przesiewowe badanie poligraficzne nagrywa i analizuje oddech śpiącej osoby, dzięki czemu można będąc w domu sprawdzić, jak przebiega sen badanej osoby: czy chrapie, czy zdarzają się przerwy w oddychaniu, jak długo one trwają.
Pamiętaj jednak, że nie są to profesjonalne badania, a jedynie narzędzia pomocne w ocenie ryzyka. Jeśli natomiast wyniki którejkolwiek z metod zaniepokoją Cię nawet w niewielkim stopniu, udaj się do lekarza.

 

POBIERZ BROSZURĘ


Jeżeli chcesz wykonać przesiewowe badanie rejestrujące sen, będące pomocne w diagnostyce oddychania podczas snu zarejestruj się w naszym Centrum Medycznym:

Chojnice, ul. Młodzieżowa 35 /blaszak/

tel. 52 397 40 33

      607 570 037

Promedica Sp. z o.o. otrzymała pomoc z Unii Europejskiej współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach realizacji projektu: „Aktywacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie chojnickim (I) i (II)” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020"

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.

Zamknij