Jeśli w ciągu każdej nocy po kilka razy czujesz silną potrzebę oddania moczu, która nie mija po skorzystaniu z toalety – lub masz wrażenie, że nie opróżniasz całkowicie pęcherza – prawdopodobnie cierpisz z powodu przerostu gruczołu krokowego. A jeśli tego wszystkiego jeszcze nie zaznałeś, to… niestety, prawdopodobnie jest to tylko kwestia czasu.
Panowie po … czterdziestce
Około połowa mężczyzn w wieku od 40 do 60 lat cierpi na jakąś formę łagodnego rozrostu prostaty, a w wieku powyżej 80 lat – jest ich aż 90%. Na szczęście żadne badania nie wykazały zwiększonego ryzyka raka prostaty u mężczyzn, którzy cierpią na jej łagodny rozrost. Jednakże objawy tego rozrostu są na tyle dokuczliwe, że nie można ich ignorować. Początkowo to tylko drobna niewygoda. Musisz częściej chodzić do toalety i potrzeba ta pojawia się bardziej gwałtownie niż wcześniej.
Ale na tym problem się nie kończy …
Czasem stoisz nad sedesem lub pisuarem i okazuje się, że choć czujesz palącą potrzebę, to oddanie moczu sprawia ci coraz większą trudność. A kiedy w końcu się udaje, to jego strumień jest słaby i czujesz przy tym dyskomfort. Może też doskwierać ci krępujące popuszczanie moczu.
A to dopiero początek …
Wkrótce nie wystarczy częstsze oddawanie moczu w ciągu dnia. Będziesz zmuszony wstawać do toalety dwa, trzy, nawet cztery razy w ciągu nocy – okradany z cennego nocnego snu będziesz czuć ciągłe zmęczenie, osłabienie i rozdrażnienie. Twoje problemy z prostatą będą mieć też wpływ na inne obszary życia. Fakty są takie, że słabe funkcjonowanie prostaty może pogorszyć sprawność seksualną mężczyzny.
Problemy z … męskością
Dla każdego mężczyzny, problemy ze sprawnością seksualną mogą być szokiem. I im częściej to się zdarza, tym bardziej mężczyzna zaczyna się martwić.
Więc co warto i należy zrobić, aby mieć zdrową prostatę i uniknąć tych wszystkich problemów ?
Jeśli zgłosiłeś już lekarzowi swoje problemy z prostatą, prawdopodobnie zaleci ci leki hormonalne. Niestety te leki nie są takim dobrodziejstwem dla mężczyzn, jak twierdzą koncerny farmaceutyczne.
Problemy z prostatą są spowodowane przez przemianę zwykłego testosteronu w inną jego formę, zwaną DHT, co powoduje powiększenie prostaty. Ta przemiana ma miejsce, gdy mężczyzna się starzeje i jest wywoływana przez enzym zwany 5-alfa reduktazą. Jedna z firm farmaceutycznych uznała, że blokując lekami działanie 5-alfa reduktazy, rozwiąże problemy z prostatą. Okazało się jednak, że wcale tak być nie musi.
Powód: blokując enzym 5-alfa reduktazę, daje się wolną rękę innej substancji zwanej aromatazą. To enzym, który pozostawiony sam sobie sieje spustoszenie w organizmie mężczyzny, przekształcając testosteron w estradiol – najbardziej potężną formę estrogenu ! A w organizmie mężczyzny estrogen może wywołać całą reakcję łańcuchową niepożądanych efektów ubocznych.
I tak mężczyźnie mogą dokuczać m.in.:
powiększona prostata,
nietrzymanie moczu,
mniejsza ochota na seks, słaba sprawność seksualna i słabsze erekcje,
wiotkie mięśnie i osłabienie,
utrata włosów i problemy z ich odrostem,
niekontrolowany wzrost masy ciała,
wahania nastroju.
Czy dieta i zmiana stylu życia może pomóc ?
Oto kilka podstawowych wskazówek, które pomagają zmniejszyć dolegliwości lub zapobiec ich powstaniu:
Nie stosuj oleju słonecznikowego w swojej diecie (zawiera niewłaściwy stosunek kwasów omega-3 do omega-6 !) oraz margaryny słonecznikowej i zastąp je oliwą z oliwek lub olejem rzepakowym.
Jedz codziennie od 3 do 6 orzechów włoskich.
Ogranicz spożycie nabiału. Ryzyko przerostu prostaty wzrasta u osób, które jedzą dużo masła i piją dużo mleka. Dzieje się tak dlatego, że niestety, dostępny w sprzedaży nabiał często zawiera czynniki wzrostu oraz żeńskie hormony.
Zachowaj szczupłą sylwetkę, gdyż nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko przerostu prostaty. Mężczyźni otyli mają na ogół niski poziom testosteronu, ponieważ ich tkanka tłuszczowa przekształca go w estradiol – a niski poziom testosteronu w połączeniu z wysokim poziomem estradiolu to nic dobrego dla prostaty.
Bądź aktywny fizycznie ! Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko wystąpienia rozrostu prostaty oraz łagodzi objawy związane z drogami moczowymi. Ćwiczenia, a nawet zwykły codzienny spacer pomagają – dzięki zmniejszeniu masy ciała – w podniesieniu poziomu testosteronu i zmniejszeniu stężenia estradiolu.
Jedz dużo warzyw i nieco mniej owoców; zup warzywnych, gotowanych warzyw, roślin strączkowych i owoców cytrusowych.
Jest też jedno dość proste, naturalne rozwiązanie, które – jak potwierdzają przeprowadzone badania – jest skuteczne w przypadku wielu mężczyzn mających problemy z prostatą. Pomaga ono utrzymać odpowiedni dla zdrowia poziom testosteronu, obniża poziom DHT i 5-alfa reduktazy, jednocześnie blokując aromatazę, która przekształca testosteron w estradiol.
Te niezwykle korzystne dla prostaty właściwości ma palma sabałowa, która zawiera dużo selenu i likopenu i ma bardzo wiele innych zalet, m.in.:
zapobiega dolegliwościom układu moczowego mężczyzn, takich jak znaczna częstotliwość oddawania moczu, nagłe parcie, nietrzymanie moczu, nocne oddawanie moczu, słaby strumień moczu oraz towarzyszący temu ból,
pomaga hamować łysienie androgenowe,
zmniejsza stany zapalne w organizmie,
pomaga w schorzeniach autoimmunologicznych
podobno jest też afrodyzjakiem (sic!).
Działanie palmy sabałowej na reduktazę polega na niekompetencyjnym hamowaniu jej aktywności. Wspomaga łagodzenie objawów związanych z łagodnym przerostem prostaty, zmniejszając napięcie mięśni gładkich dróg moczowych. Wspomaga również zmniejszenie obrzęków oraz przekrwienie pęcherza moczowego.
Ekstrakt z palmy sabałowej wspomaga łagodzenie zaburzeń mikcyjnych u mężczyzn z przerostem prostaty, zanik lub obniżenie zalegania moczu w pęcherzu oraz poprawę przepływu moczu.
Jest pomocny w zmniejszeniu obrzęku błon śluzowych i mięśniówki prostaty, ma wpływ na zanik objawów pieczenia i bólu przy oddawaniu moczu, uczucia parcia moczu oraz wspomaga hamowanie rozrostu nowotworu gruczołu krokowego.
Wspomaga znoszenie częstomoczu, moczenia nocnego oraz zmniejszenie ryzyka wystąpienia stanów zapalnych cewki moczowej.
Dodatkowo wspomaga działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne (fitosterole) oraz wspiera hamowanie powstawania mediatorów stanu zapalnego.
Działa również immunostymulująco.
Flawonoidy zawarte w ekstrakcie z palmy sabałowej są odpowiedzialne za wspomaganie działania przeciwzapalnego, przeciwwysiękowego oraz polepszenie krążenia.
Zawarte w palmie sabałowej związki wspomagają działanie antyagregacyjne oraz pobudzają regenerację nabłonków i mięśni.
Wspomagają też działanie przeciwalergiczne.
Wyciąg z palmy sabałowej działa również korzystnie przy:
reumatyzmie,
dnie moczanowej,
uogólnionych stanach zapalnych,
w schorzeniach autoimmunologicznych (łuszczyca, pokrzywka, pęcherzyca, atopowe zapalenie skóry),
walce z nadmiernym łysieniem androgenowym.
Sprawdź, czy nie masz obniżonego poziomu testosteronu
Jeśli obserwujesz u siebie takie problemy, jak:
odczuwanie ciągłego zmęczenia od rana do wieczora, nasilającego się podczas aktywności fizycznej;
smutek przechodzący w depresję, utrzymujący się od rana do wieczora;
stany lękowe i wyolbrzymianie problemów;
częste wahanie się, trudności w podejmowaniu decyzji;
brak determinacji, niechęć do przejmowania inicjatywy;
zmniejszona wydolność fizyczna, w tym pogorszenie wyników podczas uprawiania sportu;
szybkie pojawianie się zadyszki podczas aktywności fizycznej;
tendencja do tycia, a zwłaszcza do otyłości brzusznej;
zwiotczenie i zanik mięśni;
miękkie, otyłe ciało;
bóle stawów po wysiłku fizycznym;
częste zapalenia ścięgien zmuszanych do wysiłku (na przykład w kolanie lub ścięgna Achillesa);
uderzenia gorąca, zwłaszcza podczas spotkań lub w innych stresujących sytuacjach;
obniżenie libido – chęci do uprawiania seksu;
zaburzenia erekcji, a zwłaszcza rzadsze erekcje i kłopoty z osiągnięciem erekcji rano;
może to świadczyć o niedoborze testosteronu.
Często błędnie uważa się, że tylko mężczyźni w starszym wieku mają zbyt niski poziom testosteronu. To przekonanie jest nieprawdziwe i nieaktualne. Niedobór testosteronu może występować w każdym wieku.
Zasadniczo szacuje się, że u większości mężczyzn pomiędzy 30 a 40 rokiem życia stężenie testosteronu we krwi i tkankach obniża się na tyle, by powodować wystąpienie objawów wymagających wdrożenia suplementacji w niskich początkowo dawkach.
A co jeśli masz niski poziom testosteronu?
W wielu najnowszych badaniach naukowych wykazano, że u mężczyzn, których poziom testosteronu mieści się w dolnych granicach normy lub poniżej, wzrasta ryzyko:
otyłości,
cukrzycy,
obniżenia gęstości mineralnej kości,
nieprawidłowych stężeń lipidów we krwi,
nadciśnienia,
chorób układu sercowo-naczyniowego (zwłaszcza chorób naczyń wieńcowych będących główną przyczyną zawałów mięśnia sercowego),
choroby Alzheimera,
raka prostaty.
Najnowsze badania ujawniają coś, co ma ogromne znaczenie: jeżeli u mężczyzny występują dolegliwości i objawy świadczące o niedoborze testosteronu, może być celowe, aby wdrożyć jego suplementację, nawet jeśli wyniki badań poziomu testosteronu mieszczą się w granicach normy.
Sabina Budkiewicz
P.s.: materiały źródłowe u autorki opracowania.
Centrum Medyczne Gemini
ul. Młodzieżowa 35,
89-600 CHOJNICE
Telefony
52 39 740 33
52 39 674 87
rejestracjagemini@ promedchojnice.pl