Człowiek jest jednostką psychofizyczną – dlatego jego zdrowie zależy od zrównoważonego balansu we wszystkich dziedzinach życia. Specjaliści wyróżniają pięć czynników wpływających na stan naszego zdrowia i dobrego samopoczucia — tzw dobrostan. Są to: odpowiednia dieta i suplementy, aktywność ruchowa, sen, emocje (unikanie stresu, sytuacji i osób generujących negatywne emocje) oraz kontakt z naturą. W tekście zajmujemy się przede wszystkim ważną, prozdrowotną rolą diety oraz suplementów, ale z uwzględnieniem kontekstu pozostałych czynników. Organizm kobiety i jego funkcjonowanie jest mocno związane ze zmianami gospodarki homonalnej zachodzącymi z wiekiem stąd podział na ogólne kategorie wiekowe: 30+, 40+, 50+. W każdej zakładce podajemy wiadomości, które są najczęściej wspólne dla większości osób w tej samej kategorii wiekowej, jednak nierzadko zdarza się, że nasze samopoczucie i stan zdrowia oraz wyniki badań powinny wymagać zasięgnięcia indywidualnej porady, oceny i pomocy specjalisty a także – jeżeli trzeba — pogłębionych badań. Stan zdrowia zależy bowiem między innymi także od indywidualnego stylu życia, nawyków żywieniowych, czynników genetycznych, środowiska w jakim żyjemy i pracy jaką wykonujemy.
Wybierz swoją grupę wiekową:
Kobieta 30+
Zdrowie – informacje ogólne
W Polsce statystycznie najwięcej kobiet decyduje się na macierzyństwo po 30 roku życia. Zarówno macierzyństwo jak i normalne procesy związane z upływem czasu powodują, że zmienia się ciało i potrzeby organizmu.
W tym wieku powoli zaczyna się zmieniać też metabolizm więc pozbycie się dodatkowych kilogramów (zwłaszcza po ciąży) nie przychodzi z taką łatwością, jak kiedyś. Dodatkowym problemem estetycznym stają się cellulit i rozstępy. Kobieta po trzydziestce powinna wprowadzić więc do swojego życia stałe, zdrowe nawyki. Specjaliści mówią zgodnie o regularnych posiłkach, zdrowej diecie, aktywności fizycznej oraz śnie jak i redukcji stresu.
Zalecane badania
Regularna kontrola jest sposobem, by zapobiegać wielu chorobom pojawiającym się wraz z wiekiem, a także, by zadbać o swój obecny stan zdrowia. Systematyczność w kontroli jest metodą na to aby długo cieszyć się zdrowiem, dobrym samopoczuciem i wyglądem. Dlatego warto w tym wieku zacząć wykonywać badania profilaktyczne pod okiem specjalistów gdyż właśnie po skończeniu 30 lat rozpoczyna się powolny, ale nieustający proces starzenia się organizmu.
Jakie badania powinno się wykonać?
Badania dla kobiet po 30 roku życia obejmują przede wszystkim profilaktyczne badania laboratoryjne krwi i moczu, badania diagnostyczne USG i konsultacje u specjalistów z różnych dziedzin medycyny. To badania standardowe, na podstawie których można stwierdzić, czy organizm jest w ogólnej, dobrej kondycji. Nieprawidłowe wyniki tych badań mogą sygnalizować różnorodne problemy zdrowotne, którym można szybko i skutecznie zapobiec na początkowym stadium.
Wskazane badania to:
Ogólne badanie krwi
Lipidogram z oznaczeniem poziomu cholesterolu
Badanie ciśnienia krwi
Badanie TSH – hormonów tarczycy (fT3, fT4)
Glukoza
Poziom witaminy D
Markery nowotworowe
Kontrola ginekologiczna, badanie piersi (w tym samobadanie)
Dieta i suplementacja
Istotnym elementem, który pozwala każdej kobiecie po 30 roku życia na kompleksowe zadbanie o zdrowie, jest odpowiednio dobrana dieta. Warto szczególnie zadbać o to, co jemy aby zachować zdrowie i odpowiednią sylwetkę. W naszej poradni dietetycznej otrzymasz profesjonalne wsparcie w tym zakresie. Ważne jest zwłaszcza przestrzeganie kilku zasad:
Zjadaj zdrowe śniadania, które zapewnią Twojemu organizmowi zastrzyk energii
Staraj się utrzymać względną regularność i ilość posiłków.
Unikaj cukrów (zwłaszcza „dodanych”) i węglowodanów prostych
Zadbaj o zróżnicowaną dietę, by dostarczyć do organizmu niezbędne składniki
Jedz owoce, a zwłaszcza warzywa każdego dnia (min. 4-5 porcji) i ryby dwa razy w tygodniu
Po 30 roku życia metabolizm powoli, ale wyraźnie zmienia się wraz z trybem życia przez który m.in. doprowadzamy do zaburzeń hormonalnych, niedoborów oraz zmniejszonej aktywności i gorszej jakości snu jak i odpoczynku. Dlatego jeśli do tej pory Twoja dieta i styl życia nie były prawidłowe, po 30 roku życia postaw na zmianę swoich nawyków. Ważne są zmiany zarówno w zakresie diety, jak i te dotyczące aktywności fizycznej. Po 30 roku życia to okres optymalny dla organizmu, aby zatroszczyć się o wyrobienie w sobie zdrowych, trwałych nawyków. Dieta powinna obejmować więcej warzyw i mniej owoców, i picie wody min. 2 lity dziennie.
Po 30 roku życia zarówno powinno się też rozpocząć regularną suplementację. Spada produkcja kolagenu i elastyny, co jest widoczne w kondycji skóry. Zalecane suplementy to np. cynk który pływa na zdrowy wygląd skóry, włosów i paznokci oraz wzmacnia prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego oraz witaminy C, A, E, miedzi. Indywidualny dobór suplementów w zależności od kondycji i potrzeb organizmu doradzi specjalista.
Ruch i zalecenia dodatkowe
Zdrowe ciało i dobre samopoczucie, to również efekt aktywności fizycznej. Jest to ważne już po 30 roku życia, kiedy metabolizm zaczyna się zmieniać. Słabnie produkcja progesteronu, czyli hormonu, który jest min. odpowiedzialny za przemianę materii. Bilans pomiędzy snem, aktywnością fizyczną oraz dietą jest istotny. Regularnie uprawiaj sport aby Twoje ciało nie tylko zachowało zdrowie, i smukłą sylwetkę, ale też mocniejsze i bardziej elastyczne mięśnie. Zalecana regularna aktywność fizyczna to min. Rower, pływanie, bieganie itd. Wybierz aktywność, która najbardziej ci odpowiada a zobaczysz jak to wpłynie na Twoją kondycję i samopoczucie.
Istotna jest odpowiednia ilość snu, którego niedobór może spowodować nie tylko u kobiet, ale i u mężczyzn po 30 roku życia, problemy z wagą. Badania naukowe dowiodły między innymi, iż niedobór snu powoduje zdecydowanie mniejsze i powolniejsze spalanie kalorii bezpośrednio następnego dnia. Wynika to z faktu, że niedobór snu powoduje, że zjadamy więcej i to zazwyczaj
tłuszcz i węglowodany, a mniej białka, co wpływa na zaburzenia równowagi energetycznej organizmu jak i gospodarkę hormonalną.
Ważnym elementem, który wymaga specjalnej troski po 30 roku życia, jest także skóra gdyż zaczynają pojawiać się pierwsze, widoczne zmarszczki mimiczne i często nasilają problemy z cellulitem.
Specjalista doradzi w jaki sposób przeciwdziałać tego typu problemom i pomoże ustalić odpowiednią dietę oraz wskazane suplementy, które skutecznie i na dłużej poprawią wygląd skóry, stan włosów i paznokci oraz pomogą utrzymać ładną sylwetkę.
Kobieta 40+
Zdrowie – informacje ogólne
Po 40 roku życia organizm kobiety przechodzi szereg zmian, które wymagają szczególnej troski o zdrowie. Następują zaburzenia w równowadze żeńskich hormonów płciowych oraz mogą znacznie częściej pojawiać się problemy z poziomem kortyzolu i insuliny. To czas, w którym świadome dbanie o zdrowie staje się kluczowe dla naszego zdrowia i jakości życia.
Po osiągnięciu 40 roku życia konieczne jest znacznie bardziej systematyczne dbanie o zdrowie. Badania krwi, moczu, ciśnienia krwi oraz lipidogram są istotne dla wczesnego wykrywania chorób układu krążenia i innych dolegliwości. Od Twoich aktualnych działań będzie zależeć m.in. To, czy Twoje mięśnie niedługo osłabną (ze względu na dietę ubogą w białko i niską aktywność fizyczną lub jej brak spada masa mięśniowa) a tkankę mięśniową zastąpi tkanka tłuszczowa.
W przypadku kobiet po skończeniu 40 lat pojawiają się zmiany na tle hormonalnym należą do nich między innymi:
Zmiany nastroju,
Bezsenność,
Uderzenia gorąca,
Kołatanie serca,
Większa skłonność do żylaków nóg,
Zaparcia i wzdęcia,
Bóle głowy,
Zwiększone ryzyko infekcji intymnych.
Problemy w utrzymaniem wagi
Pogorszenie kondycji skóry
Zmiany zwyrodnieniowe stawów
Jakie badania zalecane są po 40-tce?
Regularne badania u lekarza powinny obejmować przede wszystkim badanie ogólne, czyli pomiar ciśnienia krwi, kontrolę poziomu cholesterolu oraz badania laboratoryjne w celu sprawdzenia stanu ogólnego organizmu. Przede wszystkim dojrzała kobieta po 40. powinna mieć pod kontrolą swoje hormony, dzięki czemu być może łatwiej przejdzie przez zbliżający się powoli okres menopauzy.
Do badań, jakie zaleca się regularnie wykonywać po 40 roku życia należą w szczególności:
morfologia krwi
Poziom żelaza i ferrytyny
Poziom witaminy D
TSH, fT3, fT4
kortyzol
poziom glukozy i insuliny we krwi
poziom kwasu moczowego we krwi
lipidogram (badanie gospodarki tłuszczowej w organizmie)
homocysteina
badanie moczu
badanie na krew utajoną w kale
próby wątrobowe
Kontrola ginekologiczna, badanie piersi (w tym samobadanie)
Zalecana dieta i suplementy
Zadbaj o to, aby w Twojej diecie pojawiło się więcej zdrowych posiłków bogatych w warzywa, owoce o niskiej zawartości cukru, pełnoziarniste produkty zbożowe, chude białko i zdrowe tłuszcze. Nasza poradnia dietetyczna pomoże Ci w doborze optymalnego planu żywieniowego.
Zdrowa dieta to wprowadzenie zbilansowanej diety bogatej w owoce o niskiej zawartości cukru, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe. Zdrowe tłuszcze i białko jest kluczowe dla utrzymania dobrego zdrowia oraz utrzymania masy mięśniowej. Unikaj przetworzonej żywności, tłustych potraw i nadmiernej ilości soli oraz cukru. Pamiętaj także o odpowiednim nawodnieniu organizmu poprzez picie odpowiedniej ilości wody. Kobiety po 40. roku życia często borykają się z niedoborem kluczowych składników odżywczych, takich jak witamina D, magnez, żelazo czy witaminy z grupy B. Brak tych substancji może prowadzić do uczucia przewlekłego zmęczenia, dlatego pomocne mogą być suplementy, które zaleci ci specjalista.
W tym okresie w diecie istotne są polifenole roślinne, które znacząco poprawiają objawy zbliżającej się menopauzy, np. zielona herbata, winogrona, jagody, oliwa z oliwek, orzechy, ziarna, kakao, yerba mate oraz niektóre warzywa w szczególności strączkowe.
Problemy zdrowotne — przewlekłe zmęczenie może być również objawem różnych schorzeń, takich jak choroby tarczycy, anemia, cukrzyca, czy zespół przewlekłego zmęczenia. Ważne jest, aby wykluczyć te problemy zdrowotne poprzez odpowiednią diagnostykę.
Regularne badania i wspomagające suplementy mogą pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu tych składników w organizmie, co wpłynie na poprawę samopoczucia i poziomu energii.
Ruch i zalecenia dodatkowe
Styl życia jest ściśle powiązany z naszym zdrowiem i dobrym samopoczuciem.
Aktywność fizyczna — regularny ruch pomaga w poprawie krążenia, redukcji stresu oraz zwiększa poziom endorfin, co wpływa na lepsze samopoczucie.
Higiena snu — regularne godziny snu, unikanie kofeiny przed snem oraz stworzenie odpowiednich warunków do odpoczynku mogą znacząco poprawić jakość snu.
Monitorowanie stresu i dbanie o zdrowie psychiczne również powinno być uwzględnione w profilaktyce zdrowotnej u 40-latków gdyż przewlekły stres może negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne i fizyczne.
Zapytaj specjalistę aby skonsultować swój stan zdrowia i uzyskać indywidualną poradę opartą o pogłębione wyniki badań.
Kobieta 50+
Zdrowie – informacje ogólne
W tym okresie życia tzw. Klimakterium pojawiają się już pewne wyraźnie odczuwalne zmiany i ryzyka zdrowotne, dlatego regularne badania i odpowiednie nawyki są kluczowe dla utrzymania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej na dłużej. Także ważna jest regularna aktywność fizyczna, która pomaga w utrzymaniu zdrowej masy mięśniowej.
Zalecane badania po 50. roku życia:
lipidogram
poziom TSH
oznaczenie stężenia glukozy na czczo i insuliny
Żelazo, ferrytyna
Witamina D
poziom hemoglobiny
próby wątrobowe
kreatynina
poziom elektrolitów
Kontrola składu ciała (masa mieśniowa/tłuszczowa)
Badania ginekologiczne oraz badania piersi (w tym samobadanie)
Dodatkowo zalecane: badanie ciśnienia krwi, badanie wzroku i badanie słuchu, badanie gęstości kości
Regularne wizyty u lekarza pomogą we wczesnym wykryciu ewentualnych problemów zdrowotnych i zapobieganiu ich rozwojowi. Skonsultuj się ze swoim lekarzem w celu ustalenia, jak często powinieneś odwiedzać gabinet lekarski i jakie badania powinieneś wykonać.
Zalecana dieta i suplementy
Podobnie jak po 40-tce, ważnym elementem profilaktyki u 50-latki jest również dbanie o zdrową dietę. Dieta powinna być zróżnicowana i bogata w wartości odżywcze, a jednocześnie ograniczać spożycie tłuszczów nasyconych i soli. Wraz z wiekiem, zmienia się również skład tkanki tłuszczowej w organizmie. Ciało ma tendencję do gromadzenia tłuszczu w okolicach brzucha, co zwiększa ryzyko występowania chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy typu 2. Dbaj o spożywanie pełnowartościowych posiłków bogatych w owoce o niskiej zawartości cukrów, warzywa (zmniejszamy proporcje owoce/warzywa = 1:4 porcji), pełnoziarniste produkty zbożowe, chude białka i zdrowe tłuszcze. Unikaj za to wysoko przetworzonych produktów spożywczych oraz ogranicz na co dzień zużycie soli i cukru, co jest również istotne dla utrzymania prawidłowej wagi i obniżenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.
Ważne jest zatem dbanie o zdrową dietę, bogatą w warzywa, owoce i błonnik, oraz regularną aktywność fizyczną, która pomoże utrzymać właściwą masę ciała. Szczególnie istotna jest dieta antyoksydacyjna składająca się z pokarmów bogatych w witaminy i minerały – witamina C, E, beta-karoten, selen i cynk. Pokarmy bogate w te składniki pomagają w ochronie komórek przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które uszkadzają nasze komórki i przyczyniają się do przyspieszonego procesu starzenia oraz rozwoju chorób nowotworowych.
Jeśli borykasz się z nadwagą lub otyłością, nasze Centrum Leczenia Otyłości oferuje kompleksową pomoc i indywidualne plany terapeutyczne.
Ważne jest również unikanie nadmiernego spożycia alkoholu oraz palenia papierosów.
Aktywność fizyczna i zalecenia dodatkowe
Ruch i zalecenia dodatkowe
Regularne uprawianie sportu lub wykonywanie innych form aktywności fizycznej jest ważne dla utrzymania prawidłowej wagi ciała, poprawy wytrzymałości i kondycji fizycznej. Wybierz aktywność, która najbardziej ci odpowiada np. joga, pływanie, bieganie czy nordic walking i regularnie ją uprawiaj. Problemy z kośćmi, stawami i mięśniami w tym słabnące kości, stawy i mięśnie to naturalne problemy z jakimi mierzą się osoby po pięćdziesiątce i ruch to najlepsze antidotum.
Odpowiednio długi sen – w trakcie snu nasz organizm najlepiej się regeneruje się.
Zadbaj o swoje emocje – pielęgnacja zdrowia psychicznego jest równie ważna jak dbanie o zdrowie fizyczne.
Spadający poziom estrogenu (hormonów kobiecych) może wywołać zmiany nastroju i sprawić, że poczujesz mniejszą kontrolę nad sobą i życiem niż zazwyczaj. Istotne jest przebywanie wśród ludzi, ruch na powietrzu, pasje.
Warto umówić się na wizytę u specjalisty. Pamiętaj, że każda osoba jest inna, dlatego ważne jest, aby dostosować te zalecenia do swoich indywidualnych potrzeb i warunków zdrowotnych co może pomóc Ci cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem też w znacznie późniejszym wieku.
Zadbaj o swoje zdrowie już dziś!
W CM Gemini oferujemy kompleksową opiekę dostosowaną do Twoich indywidualnych potrzeb.
Autor: Oliwia Chmarzyńska
Studentka III roku Dietetyki Akademii Ekonomiczno – Humanistycznej w Warszawie
Centrum Medyczne Gemini
ul. Młodzieżowa 35,
89-600 CHOJNICE
Telefony
52 39 740 33
52 39 674 87
rejestracjagemini@
promedchojnice.pl