Zaznacz stronę

To, że cholesterol jest źle postrzegany przez tradycyjną medycynę wiemy od dawna. Ale wiemy też, że jest niezbędny dla zdrowia, w wielu różnych aspektach. Zarówno mózg jak i komórki naszego organizmu potrzebują go, aby prawidłowo funkcjonować.

Oczywiście, wiemy że określenie cholesterol „dobry” lub „zły” jest uproszczeniem.

Dlaczego taki podział? Cholesterol jest transportowany we krwi poprzez proteiny i inne tłuszcze, w których jest zawarty – nazywamy je lipoproteinami.

Niektóre z nich są bardzo gęste, są to high density lipoproteins – inaczej HDL.
Inne z kolei mają niewielką gęstość. Stąd ich nazwa low density lipoproteins – inaczej LDL.

Wg tradycyjnego podziału HDL jest dobry dla zdrowia, ponieważ zbiera nadmiar cholesterolu w organizmie i kieruje go do wątroby, w której jest eliminowany. Uwalnia od niego tętnice i zapobiega jego odkładaniu się.

Natomiast cholesterol LDL odbywa podróż w odwrotnym kierunku – jego nadmiar odkłada się na ściankach tętnic, tworząc płytki ulegające z czasem zwłóknieniu i zwapnieniu. Zjawisko to zwane miażdżycą, może prowadzić do zmniejszenia średnicy tętnic, powodując zmniejszenie przepływu krwi, a w skrajnych przypadkach nawet całkowite zatkanie tętnic.

Wysokie stężenie cholesterolu jest objawem uszkodzenia śródbłonka wyściełającego naczynia krwionośne. Oznacza to, że toczy się w nich proces zapalny niszczący ich ścianki. Tworzą się wtedy mikrozakrzepy zatykające naczynia krwionośne. Jednak nie istnieje jeden czynnik – np. wysokie stężenie cholesterolu, zwłaszcza LDL, który sprzyja miażdżycy. Wpływają na to również: m.in. palenie tytoniu, podwyższone stężenie glukozy we krwi, niewłaściwa proporcja w diecie kwasów n-6 (zbyt duża ilość) i n-3 (niedobór).

Warto wiedzieć, że olej lniany jest bogaty w kwas alfa-linolenowy n-3 i jeśli dodasz do niego oliwę z oliwek, zbliżysz się do zalecanych optymalnych proporcji. Kiedy połączysz 5 części oliwy z 1 częścią oleju lnianego, to stosunek n-6/n-3 wyniesie 1. W przypadku 34 jednostek oliwy i 5 jednostek oleju lnianego ten stosunek wyniesie 4. Dlatego dobrą mieszanką będzie 5 dowolnych objętości oleju lnianego i 34 takie same objętości z oliwy.

Tłuste ryby są bogate w kwasy tłuszczowe n-3 o długich łańcuchach, które nazywają się EPA i DHA. Wszystkie te tłuszcze chronią przed chorobami układu krążenia i chorobami mózgu. Ze względu na skażenie rtęcią warto ograniczać przede wszystkim spożycie tuńczyka żółtopłetwego.
Na niektóre z czynników nie mamy większego wpływu – np. na zatrute środowisko wokół nas.

Centrum Medyczne Gemini

ul. Młodzieżowa 35,
89-600 CHOJNICE

Telefony

52 39 740 33
52 39 674 87

EMAIL

rejestracjagemini@ promedchojnice.pl