Zaznacz stronę

Jak przygotować się do wizyty u lekarza, na jakie objawy zwrócić uwagę ? 

W czasie wizyt lekarskich zawsze zgłaszaj obserwowane przez siebie dolegliwości ze strony serca, mózgu, kończyn dolnych.

Obserwuj i kontroluj ciśnienie tętnicze krwi i wagę ciała – jeśli się zmieniają poinformuj o tym lekarza.

Nie lekceważ takich objawów jak nadmierne pragnienie, które jest charakterystyczne dla cukrzycy, bóle po wysiłku, zawroty głowy, krótkotrwałe utraty przytomności, szybko narastające niedowidzenie.

Są to objawy, które lekarz pierwszego kontaktu nie powinien zostawić bez diagnozy.

Podobno witamina K2 wpływa na zdrowie tętnic. Czy to prawda ?

Rzeczywiście witamina K2 ma wpływ na zdrowie tętnic, ponieważ zapobiega odkładaniu się wapnia na ścianach tętnic. Przy niedoborze witaminy K2 wapń zamiast wędrować do kości, osadza się na ścianach naczyń, co oczywiście powoduje zwężenie ich ścian i zmniejszenie dopływu krwi.

Badanie przeprowadzone na 4807 osobach starszych (w wieku 55 lat i starszych) pokazało, że zażywanie większej ilości witaminy K2 wiąże się z mniejszym zwapnieniem aorty i rzadszym występowaniem choroby niedokrwiennej serca.

Z innych badań wiadomo, że witamina K2 bierze udział w aktywacji białek MGP (Matrix Gla Protein), które hamują osiadanie wapnia w ściankach aorty i innych naczyń krwionośnych.

Zgodnie z przeprowadzonymi badaniami niedobór witaminy K2 w organizmie może mieć wpływ na zwapnienie naczyń krwionośnych.

Stwierdzono też związek pomiędzy znacznym spożyciem K2 a zmniejszeniem częstości występowania zwapnienia naczyń wieńcowych.

Wiadomo też, że K2 w dawce 180 µg dziennie podawany kobietom w wieku pomenopauzalnym pozytywnie wpływa na sztywność tętnic, jak i właściwości sprężyste tętnicy szyjnej.

Moje rodzeństwo ma miażdżycę. Czy ja również jestem zagrożony tą chorobą ?

Rozwój miażdżycy uwarunkowany jest zarówno genetycznie, ale również i środowiskowo. Istnieje dość znaczna skłonność do rodzinnego występowania miażdżycy, podobnie jak cukrzycy i nadciśnienia lub otyłości.

Jednakże osoby, które są obciążone rodzinnie tą chorobą, nie są na nią skazane. Najważniejszy jest tryb życia – regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta, unikanie palenia papierosów i przebywania z osobami palącymi, nienadużywanie alkoholu.

Którym narządom miażdżyca zagraża najbardziej ?

Najbardziej podatne na miażdżycę są tętnice doprowadzające krew do organów najważniejszych dla życia – serca, mózgu, nerek. Przez te narządy przepływa największa ilość krwi, co powoduje, że tętnice dostarczające krew do tych narządów są najbardziej podatne na powstanie zmian.

Czy miażdżyca boli ?

I tak i nie. Przez długi czas miażdżyca jest bezobjawowa, a przez to – często niezauważona. Dopiero znaczne zaawansowanie choroby objawia się niedokrwieniem narządów, które może wywoływać ból.

Czy możliwe jest całkowite wyleczenie starczej demencji ?

Demencja starcza, czyli otępienie naczyniopochodne, jest chorobą wynikającą z długotrwałego uszkodzenia mózgu. Jest to choroba postępująca. Dzięki właściwej terapii można co najwyżej łagodzić niektóre objawy czy wpłynąć na spowolnienie postępu choroby. Niestety żadna znana metoda nie daje możliwości całkowitego wyleczenia.

Co robić, aby uniknąć zachorowania na otępienie naczyniopochodne ?

Należy dbać o siebie, prowadzić zdrowy tryb życia. Należy unikać palenia papierosów, nie dopuścić do braku ruchu, nadużywania alkoholu, otyłości.

Koniecznie trzeba zmienić nieprawidłowe nawyki żywieniowe i stosować dietę np. śródziemnomorską.

Bardzo ważne jest, żeby stosować wszystkie zalecenia, a nie wybierać niektóre z nich. Tylko kompleksowe podejście może przynieść efekt w postaci zdrowia.

Cierpię na chromanie przestankowe. Czy jestem zagrożony zawałem serca ?

Chromanie przestankowe jest objawem zmian miażdżycowych w tętnicach kończyn dolnych.

Warto jednak mieć świadomość, że miażdżyca ma charakter uogólniony, co oznacza, że zmiany mogą wystąpić równocześnie w wielu miejscach układu krążenia, również w tętnicach wieńcowych. Dlatego ryzyko zawału istnieje. Można je oczywiście zminimalizować, przeprowadzając szczegółową diagnostykę tętnic.

Czy zmiany miażdżycowe są nieodwracalne ?

Ścisłe przestrzeganie zaleceń dotyczących zdrowego stylu życia, a zwłaszcza aktywności fizycznej może doprowadzić do częściowego zmniejszenia zmian miażdżycowych.

Jak długo trwa leczenie miażdżycy ?

Miażdżyca to choroba przewlekła, mająca tendencję do postępowania. Choroba powinna być cały czas monitorowana. Przez cały czas trwania choroby należy unikać czynników ryzyka, prowadzić zdrowy tryb życia.

Miażdżyca jest chorobą nieuleczalną, trwa do końca życia. Odpowiednim stylem życia można spowolnić jej przebieg lub pozbyć się niektórych objawów.

Czy miażdżyca to wyłącznie choroba ludzi starszych ?

Pierwsze zmiany miażdżycowe, zupełnie bezobjawowe, pojawić się mogą już u małych dzieci. Dopiero po 50. roku życia mogą, chociaż nie muszą, pojawić się jej objawy. U niektórych osób miażdżyca daje objawy dopiero po 70. roku życia.

Zdarza się, że stan tętnic u czterdziestolatka jest dużo gorszy niż u osób w podeszłym wieku. Miażdżyca i stan naczyń nie zawsze zależą od wieku biologicznego.

Czy na miażdżycę można umrzeć ?

Tak. W zaawansowanej formie choroby występuje zawał serca lub udar, które stanowią jedną z głównych przyczyn zgonów. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

Niedawno zdiagnozowano u mnie miażdżycę. Czego mam się spodziewać ?

Wszystko zależy od stopnia zawansowania choroby. W trakcie leczenia może nastąpić poprawa, ale może to zająć trochę czasu.

Dużo zależy również, czy jest to miażdżyca jedno- czy wielonarządowa.

Nie można odwrócić procesu twardnienia tętnic, ale wyeliminowanie przyczyn miażdżycy oraz zdrowy styl życia, po pierwsze, może spowolnić chorobę, a po drugie, zapobiec pogorszeniu.

Sabina Budkiewicz

Centrum Medyczne Gemini

ul. Młodzieżowa 35,
89-600 CHOJNICE

Telefony

52 39 740 33
52 39 674 87

EMAIL

rejestracjagemini@ promedchojnice.pl