W Polsce zostały zarejestrowane dwie szczepionki
– Szczepionka przeciwko Półpaścowi – SHYNGRIX
oraz
– Szczepionka przeciw syncytialnemu wirusowi oddechowemu (RSV) – AREXVY
Obydwie szczepionki są dostępne w naszym Punkcie Szczepień.
Szczepienie preparatami musi być poprzedzone kwalifikacją lekarską.
Jakie znaczenie dla polskich pacjentów ma szczepionka przeciwko
półpaścowi – Shingrix?
Na to pytanie odpowiada dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa mazowieckiego.
– Ogromne. I to z wielu powodów. Po pierwsze, Polska znajduje się w takiej strefie geograficznej, w której zachorowań na półpasiec jest stosunkowo dużo. Wskaźnik zapadalności na tę chorobę w Polsce, w zależności od roku, wynosi 300–500 przypadków na 100 tys. mieszkańców. Drugi ważny powód jest taki, że półpasiec
jest chorobą bardzo bolesną, nieprzyjemną, trwającą długo i dającą powikłania. Dlatego jeżeli istnieje takie narzędzie jak szczepionka, dzięki której można uniknąć zachorowania i przykrych jego następstw, to dla pacjenta jest to bardzo korzystne. Ważne jest też, żeby wiedzieć, kto jest najbardziej narażony na zachorowanie na
półpasiec, kto może i powinien w pierwszej kolejności z tego szczepienia skorzystać.
Kto w takim razie powinien z tego szczepienia skorzystać? Która grupa pacjentów?
– W zasadzie szczepionka jest zarejestrowana dla populacji ogólnej, przede wszystkim w wieku 50+, ponieważ badania epidemiologiczne dowodzą, że ta populacja jest najczęściej dotknięta chorobą wirusową, jaką jest półpasiec. Drugą ważną grupę stanowią osoby o obniżonej odporności w wieku 18+, mające choroby współistniejące, których następstwem jest deficyt immunologiczny sprzyjający pojawieniu się na skórze wykwitów, które nazywamy chorobą zakaźną, jaką jest półpasiec.
RSV co to: Respiratory Syncytial Virus, czyli syncytialny wirus oddechowy to, jak sama nazwa wskazuje, najpowszechniejsza przyczyna infekcji dróg oddechowych na świecie.
Jak się przenosi: wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową (podczas kaszlenia, kichania, mówienia itd.), przez bezpośredni kontakt z nosicielem lub pośrednio, po wprowadzeniu drobnoustrojów chorobotwórczych rękami, którymi wcześniej dotykało się skażonych powierzchni (np. klamek, poręczy).
Komu zagraża: wirus RSV u dzieci i niemowląt może wywołać ostrą infekcję obarczoną nawet ryzykiem zgonu. Drugą grupą narażoną na ciężki przebieg choroby i konieczność hospitalizacji są osoby starsze (60+). Wirus RSV u dorosłego z reguły wywołuje łagodną infekcję podobną do przeziębienia, która ustępuje w ciągu tygodnia lub dwóch.
https://szczepienia.pzh.gov.pl/14979-2/
Szczepionki są dostępne w naszym Punkcie Szczepień. Szczepienia są możliwe po uprzedniej kwalifikacji lekarskiej
Zapytaj o szczegóły: 502940029
Centrum Medyczne Gemini
ul. Młodzieżowa 35,
89-600 CHOJNICE
Telefony
52 39 740 33
52 39 674 87
rejestracjagemini@ promedchojnice.pl