Zaznacz stronę

1. Jaką dawkę probiotyku i jaki rodzaj szczepów należałoby zastosować u pacjenta leczonego chemioterapią?

Jest to sytuacja klinicznie dość trudna, wymagająca konsultacji indywidualnej pacjenta. Celowe jest wykonanie badania mikroflory i na tej podstawie dobór odpowiednio skutecznej – ale jednocześnie bezpiecznej – probiotykoterapii. Doraźnie można spróbować suplementację napojami probiotycznymi JoyDay, dla zmniejszenia narastającej dysbiozy.

2. Czy pacjentowi po radioterapii na okolicę klatki piersiowej można wykonać testy na alergie IgG/IgA?

Niestety nie – dopiero po około pół roku do roku od ukończenia radioterapii. W tym wypadku należy pomyśleć raczej o badaniu na mikroflorę jelita i doborze indywidualnej probiotykoterapii.

3. Czy alergie mogą być przyczyną migreny?

Migreny to jeden z najlepiej poznanych objawów alergii IgE – niezależnej. Są one obserwowane zarówno u pacjentów z IgA jak i IgG – zależnymi reakcjami na pokarmy, a wdrożona dieta eliminacyjna wiąże się z szybką poprawą bądź całkowitą eliminacją dolegliwości.

4. Jaki wpływ ma pH żołądka na nietolerancje i alergie?

Zmniejszone pH żołądka będzie zaburzało proces trawienia pożywienia, co może negatywnie wpłynąć na pojawienie się reakcji alergicznych w klasie IgG/IgA.

5. Jak odbudować mikroflorę w przypadku nietolerancji histaminy? Jakie produkty fermentowane trzeba wykluczyć?

Mikroflorę odbudowujemy za pomocą wysokiej jakości preparatów probiotycznych – zakupionych w aptece. Rezygnujemy tu z kiszonek, na rzecz dobrze dobranych preparatów farmaceutycznych.

6. Jak ma się skuteczność probiotyku do jego statusu jako preparatu?

W Polsce probiotykiem rejestrowanym jako lek jest w tym momencie Trilac, który zresztą uzyskał rejestrację dość dawno. Nie należy więc o tyle zwracać uwagę na sposób rejestracji (w Polsce są to przede wszystkim suplementy, ewentualnie wyroby medyczne), co na opis preparatu, liczbę badań naukowych którą szczep zawarty w preparacie posiada, jego efektywność w profilaktyce/ leczeniu określonych jednostek chorobowych. To da nam wskazówkę o jakości danego preparatu.

7. Jakie są najlepsze probiotyki i prebiotyki na naszym rynku i w jaki sposób powinniśmy je przyjmować?

Każdy probiotyk jest „na coś” – nie ma uniwersalnych na wszystko. Np. zarówno SanProbi SuperFormuła jak i VivoMixx to bardzo dobre preparaty wieloszczepowe na odbudowę zaburzonej równowagi bakteryjnej w jelitach. Probiotyk przyjmujemy w trakcie posiłku, nie popijamy ciepłym czy gorącym płynem. Natomiast prebiotyk przyjmujemy około ½ godziny przed probiotykiem.

8. Przy terapii różnymi probiotykami lepiej stosować dany probiotyk przez pewien czas i przejść do innego czy stosować przemiennie?

Nie należy „wariować” z probiotykami. Lepiej stosować jeden przez dłuższy okres czasu (minimum kilka tygodni) i dopiero wówczas ewentualnie zmienić na inny. Pytanie też czy mówimy o preparatach jednoszczepowych (które są na konkretną jednostkę chorobową) czy też wieloszczepowe na eliminację dysbiozy…?

9. Jakie preparaty zawierają ludzkie szczepy bakterii jelitowych?

Wszystkie preparaty probiotyczne dostępne w aptekach oparte są na szczepach ludzkiego pochodzenia.

10. Czy dzieciom karmionym tylko piersią warto podawać probiotyki?

To zależy czy występują dolegliwości zdrowotne czy też nie. Jeśli pojawia się mimo karmienia piersią skaza białkowa, kolki i inne problemy z brzuszkiem – warto rozważyć odpowiedni probiotyk.

11. Jaki probiotyk jest najlepszy dla dziecka ?

Nie ma jednego uniwersalnego probiotyku! W jakim wieku jest dziecko, co mu dolega, czy otrzymywało antybiotyk, etc, etc. – to są wszystko ważne informacje przy doborze najlepszego dla danego malucha preparatu. Jest to bowiem zależne od pacjenta, wieku, jednostki chorobowej – nie ma jednego idealnego probiotyku!

12. Jakimi probiotykami suplementować osoby dorosłe oraz dzieci w trakcie oraz po przebytej antybiotykoterapii ?

W trakcie stosowania antybiotykoterapii należy stosować probiotyk, który zredukuje ryzyko występowania groźnej biegunki, wynikającej z nadmiernego namnożenia szczepów Clostridium difficile w jelicie. Polecić można z pewnością szczepy Saccharomyces boulardii (np. Enterol) czy też LGG (m. in. Dicoflor).

Należy zachować przynajmniej 3–4 godzinny odstęp pomiędzy probiotykiem i antybiotykiem! Po antybiotykoterapii najważniejsze jest odbudowanie uszkodzonej mikroflory jelitowej – wówczas decydujemy się na probiotyk wieloszczepowy (np. SanProbi SuperFormuła) lub VivoMixx. Godne polecenia są także wieloszczepowe napoje probiotyczne JoyDay.

13. Podobno w wielu preparatach probiotycznych dostępnych w aptekach bakterie są martwe. Czy to prawda?

Rzeczywiście, niektóre firmy „nie dbają” o żywotność szczepów probiotycznych przez cały okres przydatności do spożycia. Innymi słowy – kilka miesięcy od produkcji żywotność szczepów jest zadowalająca, następnie intensywnie spada i pod koniec terminu ważności szczepów probiotycznych jest w preparacie zbyt mało bakterii, aby mogły zadziałać w organizmie. Renomowani producenci powinni zawsze podawać na opakowaniu informację, iż szczepy zachowują (potwierdzoną badaniami) żywotność przez cały okres przydatności preparatu do spożycia.

14. Czy synbiotyk zawsze będzie lepszy od samego probiotyku?

Nie, to zależy. Są dobre synbiotyki na polskim rynku oraz są też dobre probiotyki, przed którymi warto wdrożyć prebiotyk.

Synbiotyk wydaje się po prostu wygodniejszy w stosowaniu, co nie znaczy że lepszy.

15. Jakie probiotyki warto polecać?

Raz jeszcze podkreślam – nie ma probiotyków uniwersalnych! To tak jakbyśmy wdrażali obojętnie jaki antybiotyk, niezależnie od tego czy pacjent ma infekcje gardła czy też zakażenie dróg moczowo – płciowych…

Tym niemniej – na dysbiozę polecić można VivoMixx, SanProbi SuperFormuła, probiotyki firmy Kirkmann oraz Biocult

Na profilaktykę alergii – LGG

Na biegunki wirusowe i bakteryjne – Enterol, LGG.

16. Czy popularny „grzybek tybetański” rzeczywiście poprawia florę bakteryjną jelit?

Przygotowany kefir (takim w istocie jest „grzybek tybetański”) może być traktowany jako element wspomagający probiotykoterapię, natomiast nie może stanowić jej podstawy.

17. Czy można suplementować probiotyki kilka miesięcy bez przerwy?

Probiotyki można suplementować całe życie !

Sabina Budkiewicz

Centrum Medyczne Gemini

ul. Młodzieżowa 35,
89-600 CHOJNICE

Telefony

52 39 740 33
52 39 674 87

EMAIL

rejestracjagemini@ promedchojnice.pl