Zaznacz stronę

Według American Cancer Society 2012 każdego roku w Stanach Zjednoczonych 1/3 zgonów spowodowana jest przez nowotwory. Wykazano że nadwaga i otyłość zwiększają ryzyko zachorowania na wiele typów nowotworów, co ma związek ze złymi nawykami żywieniowymi oraz małą aktywnością fizyczną. Zdrowa dieta, unikanie palenia tytoniu i odpowiednia aktywność fizyczna mogą znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór a także znacząco zmniejsza ryzyko zgonu z tego powodu.

Zalecenia żywieniowe w profilaktyce nowotworowej wyglądają następująco:

Należy dostarczyć do organizmu tyle kcal aby pokryć zapotrzebowanie energetyczne naszego organizmu ( nie wolno przekroczyć zaleceń aby nie doprowadzić do nadwagi)

Należy ograniczyć spożycie przetworów mięsnych i czerwonego mięsa na korzyść drobiu, ryb i warzyw strączkowych. Rezygnujemy również ze smażenia czy grilowania tych produktów ale możemy je upiec bądź ugotować.

Należy spożywać 5 porcji warzyw i owoców dziennie gdyż dieta zawierająca warzywa i owoce zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory.

Szczególnie zwracając uwagę na :

– Beta-karoten nawet nie przekształcony w witaminę A chroni przed niekorzystnym wpływem wolnych rodników które mogą wiązać się z substancjami znajdującymi się w komórkach i wywierać szkodliwy wpływ na błony komórkowe oraz na podział komórek Redukuje również ujemne skutki radioterapii i chemioterapii. Zaobserwowano także, że może on spowodować powrót komórek dysplastycznych do normalnej funkcji. Wzmacnia system immunologiczny, chroni wyściółkę przewodu pokarmowego i dróg oddechowych przed infekcjami,

Beta karoten w dużych ilościach jest zawarta w: marchewce, dyni,mango i w morelach.

– Flawonoidy są związkami występującymi powszechnie w roślinach, dzięki czemu stanowią codzienny element diety przeciętnego człowieka (ok. 1 g/dzień). Występują m.in. w owocach (szczególnie cytrusowych), warzywach (np. pomidory, papryka i brokuły), roślinach strączkowych (np. soi).

– Antocyjany – to barwniki roślinne o kolorze czerwonym, niebieskim lub fioletowym. Należą do szerszej grupy fitoskładników zwanej flawonoidami, które pełnią funkcje ochronne w roślinach. Jako przeciwutleniacze, antocyjany chronią rośliny przed działaniem wolnych rodników (wytwarzanych m.in. pod wpływem światła słonecznego), które z kolei mogą uszkodzić DNA i doprowadzić do śmierci komórek.

Najcenniejszym źródłem antocyjanów są owoce o ciemnoczerwonej lub niemal czarnej barwie tj: aronia, czarna porzeczka, czarna jagoda, czarny bez, wiśnia, czerwona kapusta, żurawina. Tychdobroczynnych substancji można szukać także w owocach winogron i truskawek.

Należy wzbogacić dietę w błonnik, który zmniejsza zachorowalność na nowotwory a szczególnie raka jelita grubego. Cennym źródłem błonnika są produkty zbożowe pełnoziarniste: ciemny makaron, chleb razowy lub graham, ryż brązowy i kasza gryczana, pęczak, płatki owsiane. Jednocześnie ograniczamy spożycie produktów zawierających rafinowane węglowodany zawarte w: słodyczach,słodzone płatki śniadaniowe, napoje słodzone itp.

Należy ograniczyć spożycie alkoholu, ponieważ picie alkoholu jest ustalonym czynnikiem ryzyka wystąpienia nowotworów złośliwych jamy ustnej, gardła, krtani, wątroby, jelita grubego i piersi. W przypadku picia alkoholu i używania tytoniu ryzyko zachorowania na nowotwory jamy ustnej, gardła i przełyku znacznie wzrasta.

Należy unikać soli, ponieważ dieta bogata w sól zwiększa ryzyko wystąpienia raka żołądka i gardła.

Należy z ostrożnością podchodzić do suplementów diety – z wyjątkiem wapnia i wit D – nie wykazano korzystnego wpływu suplementów diety na ryzyko nowotworowe a w niektórych przypadkach zbyt duże dawki witamin lub składników mineralnych w postaci suplementów mogą wręcz zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwory. Dlatego też najlepszym źródłem witamin i minerałów jest odpowiednio skomponowana dieta.

Przepis na pożywny koktajl:

1łyżeczka siemienia lnianego

2 łyżeczki orzechów włoskich

3 łyżeczki rodzynek

1/2 jabłka ze skórką

5 czerwonych winogron

4 różyczki brokuła

sok z grejpfruta do smaku

Sposób przygotowania:

Siemię lniane zalać gorącą wodą na ok. 1 godzinę, po tym czasie wszystkie składniki zmiksować, doprawić do smaku sokiem z grejpfruta i spożyć 🙂

Centrum Medyczne Gemini

ul. Młodzieżowa 35,
89-600 CHOJNICE

Telefony

52 39 740 33
52 39 674 87

EMAIL

rejestracjagemini@ promedchojnice.pl