Select Page

Początek jesieni to czas przygotowań do sezonu grypowego. Wtedy właśnie na rynku pojawiają się w sprzedaży szczepionki, których skład aktualizowany jest co roku. W Polsce po raz pierwszy będzie możliwe skorzystanie z innowacyjnych szczepionek czterowalentnych, które w swoim składzie zawierają dwa szczepy wirusa grypy typu A i dwie linie wirusa grypy typu B, dzięki czemu zapewniają najszerszą możliwą ochronę przed grypą. Zgodnie z rekomendacjami ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy szczepienie z użyciem szczepionki czterowalentnej zaleca się u wszystkich osób (po ukończeniu 6 miesiąca życia), które chcą uniknąć zachorowania i nie mają przeciwwskazań do szczepienia.

Szczepienie jest najlepszą formą ochrony przed groźnym wirusem grypy – zapobiega nie tylko zachorowaniu, ale także wystąpieniu groźnych dla zdrowia i życia powikłań pogrypowych. Im wcześniej się zaszczepimy, tym lepiej. Pamiętajmy jednak, że na szczepienie nigdy nie jest za późno. Warto zaszczepić się nawet w grudniu, styczniu czy w marcu. Szczepiąc się, chronimy siebie oraz osoby w swoim otoczeniu.

„Szczepienie przeciw grypie to pewnego rodzaju ubezpieczenie przed nieszczęśliwym wypadkiem, jakim jest grypa. Ubezpieczenia tego najbardziej potrzebują Ci, którzy są szczególnie narażeni na jej konsekwencje. Należą tu pacjenci z grup ryzyka powikłań pogrypowych, czyli seniorzy, chorujący przewlekle, dzieci i kobiety w ciąży. Osoby te rezygnując ze szczepienia podejmują takie ryzyko, jak osoba, która nie ubezpiecza domu mieszkając na terenie zalewowym, czy kierowca zawodowy nie ubezpieczając swojego samochodu. Szczepienie to ochrona nie tylko przed samą grypą, ale przede wszystkim przed jej groźnymi dla zdrowia i życia powikłaniami” – mówi dr hab. n. med. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy.

Zarówno powikłania pogrypowe, jak i sama choroba są szczególnie groźne dla osób należących do grup ryzyka. Należy jednak pamiętać, że zachorować może każdy. Nawet 33% przypadków zakażeń wirusem grypy może przebiegać bezobjawowo. Oznacza to, że można być źródłem zagrożenia dla swoich najbliższych, nie zdając sobie z tego sprawy. Aby tak się nie działo, warto zapobiegać. Szczepienia najlepiej wykonywać od września do grudnia.

Wielu pacjentów nie zna również korzyści, jakie wynikają ze szczepienia przeciw grypie, zarówno dla nich, jak i całego społeczeństwa, chociaż wiedza ta nie jest nowa, a dowody naukowe dość oczywiste. Wszystkie instytucje zdrowia publicznego w na świecie i w Polsce rekomendują coroczne szczepienia przeciw grypie, ponieważ jak dotąd nie odkryto żadnej bardziej skutecznej metody zapobiegania grypie i jej powikłaniom. Warto poddać się szczepieniom i zabezpieczyć siebie i swoich bliskich przed nadchodzącym sezonem zachorowań.

Najnowsze szczepionki dostępne są w naszym Centrum Medycznym.
Nie zwlekaj!
Zaszczep się!

Centrum Medyczne Gemini

ul. Młodzieżowa 35,
89-600 CHOJNICE

Telefony

52 39 740 33
52 39 674 87

EMAIL

rejestracjagemini@ promedchojnice.pl