Select Page

Wody lecznicze mineralne – jest to specjalna kategoria wód posiadająca właściwości farmakodynamiczne. Spowodowane jest to przeważnie dużą zwartością niektórych składników mineralnych lub zwartością tzw. składników swoistych albo też odpowiednią ich proporcją.

Wody lecznicze zawierają w większości ponad 4000 mg/l składników mineralnych, a nawet do 24000 w wodach typu Zuber. Ich działanie lecznicze potwierdzone jest długotrwałymi obserwacjami i badaniami klinicznymi. Mogą być one stosowane tylko według wskazań lekarskich.

Występowanie

Wody lecznicze występują w Polsce niemal we wszystkich jednostkach geologicznych, na różnych głębokościach, przeważnie głębiej niż poziomy wód zwykłych, chociaż w Sudetach i Karpatach oba rodzaje wód często współwystępują ze sobą tuż pod powierzchnią terenu. Rozmieszczenie złóż wód leczniczych jest nierównomierne, co wynika z warunków geologicznych oraz zapotrzebowania na wody o określonym składzie chemicznym.

Największa liczba złóż wód leczniczych występuje w uzdrowiskach i miejscowościach zlokalizowanych w południowej części Polski, obejmującej Sudety, Karpaty i zapadlisko przedkarpackie. Znajduje się tu ponad 70% uzdrowisk i miejscowości z wodami leczniczymi.

WIELKA PIENIAWA – ŹRÓDŁO POLANICA ZDRÓJ

Osoby stosujące Wielką Pieniawę jako pomoc w dolegliwościach przewodu pokarmowego, powinny ją pić 2 x dziennie po ok. 250. ml powoli, przez rurkę, na pusty żołądek, ok. 1 godz. przed jedzeniem – przy większości schorzeń- lub ok. 1,5 godz. po jedzeniu – przy obniżonej kwasocie żołądka. Polecamy ją jednak wszystkim, w odpowiednich ilościach, ponieważ gasi pragnienie oraz dostarcza naszemu organizmowi mikroelementów ważnych dla zdrowia i zachowania dobrej kondycji. 

Cechuje ją duża zawartość pierwiastków chemicznych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, co wzmacnia jego siły obronne i chroni przed negatywnym wpływem środowiska. Jest idealna na codzienne stresy oraz podwyższony stan drażliwości. Jej specjalny skład pomaga przy problemach trawiennych i żołądkowych.

ZOBACZ PREZENTACJĘ

WODY LECZNICZE WYSOWA ZDRÓJ

Józef I – szczawa 0,19% wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowo-wapniowa, borowa. Najstarsze ujęcie wody mineralnej w Wysowej wykonane w 1921 roku. Woda zalecana w kamicy nerkowej, stanach zapalnych dróg moczowych, dnie moczanowej i innych chorobach urologicznych.

Franciszek – 1,61% szczawa wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowa, bromkowa, borowa. Ujęcie w charakterystycznej obudowie znajduje się na skraju parku zdrojowego. „Franciszek” zalecany jest w chorobie wrzodowej i przewlekłych nieżytach żołądka i dwunastnicy, dyskinezie dróg żółciowych, zaburzeniach perystaltyki przewodu pokarmowego (zaparcia), uzupełnia niedobór jodu w organizmie.

Henryk – 0,62% szczawa wodorowęglanowo-chlorkowo-sodowa, borowa. Ujęcie posiada charakterystyczną drewnianą obudowę. Woda z tego źródła zalecana jest w chorobach dwunastnicy, wrzodach żołądkowych, cukrzycy, schorzeniach dróg żółciowych, uzupełnia niedobór jodu w organizmie.

WODY LECZNICZE KRYNICA ZDRÓJ

Krynickie wody mineralne to wody pochodzące z 23 ujęć wody z tego 7 ujęć -Zdrój Główny, Słotwinka, Jan, Józef, Mieczysław, Tadeusz, Zuber. Stosuje się do kuracji pitnej (krenoterapii) lub używa do produkcji wody butelkowanej. Pozostałe ujęcia dostarczają wody mineralne do leczenia wziewnego (inhalacje) oraz zabiegów w postaci kąpieli mineralnych i kwasowęglowych.

-„Kryniczanka”– pochodzi ze źródła Zdrój Główny jest wodą mineralną z dużą zawartością magnezu, wapnia i naturalnego dwutlenku węgla. Ma terapeutycznie działanie na układ kostny, krążenia, w stanach rekonwalescencji pourazowej, utrzymuje prawidłową równowagę kwasowo-zasadowa w organizmie.

„Jan”– to szczawa hipoosmotyczna wodorowęglanowo-wapniowa z zawartością chlorków, moczopędna, stosowana jest w leczeniu kamicy nerkowej , miażdżycy i cukrzycy.

„Zuber”– jest to szczawa hiperosmotyczna o bardzo dużej mineralizacji i wysokiej zawartości składników stałych. Zalecana jest w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, ma też działanie obniżające wysoki poziom cukru i cholesterolu we krwi.

„Słotwinka”– dzięki dużej zawartości wapnia , potasu, sodu, i naturalnego dwutlenku węgla, wzmacnia układ kostny zapobiega osteoporozie, wpływa na prawidłową krzepliwość krwi i uszczelnienie naczyń krwionośnych, leczy przewlekłe nieżyty przewodu pokarmowego, nerwice, stany stresowe, pomaga usuwać metale ciężkie z organizmu.

Lecznicze wody mineralne – dostępne w naszych placówkach

Centrum Medyczne „Gemini”
Chojnice, ul. Modzieżowa 35 /blaszak/
Tel. 52 397 40 33

Apteka Promedica
Chojnice, ul. Młodzieżowa 35 /blaszak/
Tel. 52 569 17 11

Sklep Medyczny
Szpital Specjalistyczny w Chojnicach
Chojnice, ul. Leśna 10
Tel. 52 395 67 97

Centrum Medyczne Gemini

ul. Młodzieżowa 35,
89-600 CHOJNICE

Telefony

52 39 740 33
52 39 674 87

EMAIL

rejestracjagemini@ promedchojnice.pl