Zaznacz stronę

Czy podejrzewasz, że cierpisz na obturacyjny bezdech senny?
Sprawdź to w trzech krokach! 

W ciągu dnia bywasz senny, rozdrażniony i łatwo się dekoncentrujesz, zdarzyło Ci się przysnąć w metrze lub za kierownicą? 

Chrapiesz i masz grubą szyję? Sprawdź! To może być zagrażający zdrowiu i życiu obturacyjny bezdech senny. 

Zweryfikuj w 3 krokach, czy znajdujesz się w grupie osób zagrożonych obturacyjnym bezdechem sennym i czy powinieneś podjąć dalsze działania diagnostyczne oraz terapię.

Statystyki mówią same za siebie: szacuje się, że w Polsce na obturacyjny bezdech senny cierpi blisko 1,5 mln osób, a diagnozuje się pod tym kątem kilkanaście tysięcy osób rocznie, z czego niespełna połowa podejmuje leczenie. 

Po pierwsze – zmierz obwód szyi 

Na obturacyjny bezdech senny może wskazywać rozmiar… kołnierzyka. Z tego względu ważną wstępną czynnością jest pomiar obwodu szyi. Specjaliści twierdzą, że nadmiar tkanki tłuszczowej w tkance podskórnej szyi zmniejsza światło gardła, a także powoduje wiotczenie mięśni podczas snu, co sprzyja powstawaniu bezdechów. Przy mierzeniu należy zwrócić uwagę na punkt, w którym przykładamy centymetr (np. krawiecki) – miejsce pomiaru powinno się znajdować na wysokości jabłka Adama. Obwód szyi powyżej 43 cm u mężczyzn, a 41 cm u kobiet uznawany jest za wysoki czynnik ryzyka wystąpienia bezdechu. Do zmierzonego obwodu szyi trzeba dodać centymetry, jeśli występują inne zaburzenia sprzyjające rozwojowi tej przypadłości: nadciśnienie tętnicze (plus 4 cm), chrapanie (plus 3 cm), nocne duszenie i dławienie się (plus 3 cm).[1] 

Po drugie – wypełnij kwestionariusz STOP-BAND 

Profesjonalną metodą diagnozowania przy pomocy kwestionariuszy jest formularz STOP – Bang. Nazwa to akronim od angielskich słów określających zmienne, które bierze się pod uwagę podczas wypełniania ankiety: S – snoring (chrapanie), T – tired (zmęczenie w ciągu dnia), O – observed (epizody bezdechu obserwowane w nocy przez osoby trzecie), P – pressure (nieprawidłowe wartości ciśnienia tętniczego), B – BMI (wskaźnik masy ciała, jego wartość > 30 kg/m2 świadczy o otyłości), A – age (wiek), N – neck (obwód szyi), G – gender (płeć). Kwestionariusz został przygotowany przez zespół lekarzy ze szpitala Toronto Western Hospital w Kanadzie. Formularz w polskiej wersji językowej dostępny TUTAJ

Po trzecie – sprawdź, jak przebiega Twój sen. 

WYKONAJ BADANIE POLIGRAFICZNE 

Dodatkowo przy pomocy nowoczesnego urządzenia tzw. rejestratora snu można zbadać jakość snu. Przesiewowe badanie poligraficzne nagrywa i analizuje oddech śpiącej osoby, dzięki czemu można będąc w domu sprawdzić, jak przebiega sen badanej osoby: czy chrapie, czy zdarzają się przerwy w oddychaniu, jak długo one trwają.
Pamiętaj jednak, że nie są to profesjonalne badania, a jedynie narzędzia pomocne w ocenie ryzyka. Jeśli natomiast wyniki którejkolwiek z metod zaniepokoją Cię nawet w niewielkim stopniu, udaj się do lekarza. WIĘCEJ O BADANIU 

POBIERZ BROSZURĘ 

Jeżeli chcesz wykonać przesiewowe badanie rejestrujące sen, będące pomocne w diagnostyce oddychania podczas snu zarejestruj się w naszym Centrum Medycznym: 

Chojnice, ul. Młodzieżowa 35

tel. 52 397 40 33 , 607 570 037 

Więcej informacji znajdziesz na stronie oddychaniegemini.pl 

 

Centrum Medyczne Gemini

ul. Młodzieżowa 35,
89-600 CHOJNICE

Telefony

52 39 740 33
52 39 674 87

EMAIL

rejestracjagemini@ promedchojnice.pl