Zaznacz stronę

Większość produktów spożywczych, w tym warzyw i owoców, wymaga przechowywania w chłodnym i zacienionym pomieszczeniu. Niestety nie wszystkie lubią aż tak niskie temperatury, jakie oferuje lodówka. Przeczytaj, co możesz zrobić, aby zapobiec wyrzucaniu zepsutych warzyw i owoców.

Nie myj warzyw i owoców przed włożeniem ich do lodówki

Warzywa i owoce umyj bezpośrednio przed spożyciem. Jeśli są wyjątkowo brudne, w piachu lub ziemi, oczyść je tylko papierowym ręcznikiem lub czystą ściereczką. Wilgoć sprzyja powstawaniu pleśni i szybkiemu psuciu się produktów.

Bezpieczny podkład

Pod przechowywane warzywa i owoce podkładaj papierowy ręcznik lub ściereczkę. Wchłoną one wilgoć, dzięki czemu produkty dłużej pozostaną świeże. Dotyczy to głównie soczystych, delikatnych produktów, jak truskawki czy brzoskwinie ale także sałaty i ziół.

Nie wszystkie lubią zimno

Należy pamiętać, że nie wszystkie warzywa i owoce przechowuje się w lodówce. Papryka, ogórki, pomidory, bakłażany nie powinny być przechowywane w lodówce, gdyż, paradoksalnie, sprzyja to szybszemu ich psuciu. Najlepiej jeśli umieścimy te warzywa w pojemnikach, trzymanych w ciemnym i przewiewnym pomieszczeniu.

Awokado

Zakupione niedojrzałe awokado, pozostawiamy w temperaturze pokojowej i czekamy aż zmięknie. Jednak istnieje ryzyko, że w tym czasie zacznie się psuć. Aby tego uniknąć, owijamy owoc papierem i czekamy, aż dojrzeje. Dopiero wtedy wkładamy je do torebki foliowej i umieszczamy w lodówce.

Banany

Banany przechowujemy w temperaturze pokojowej (w lodówce szybko ciemnieją). Żeby jednak wydłużyć ich świeżość, owijamy ich końcówkę folią. Po co ? To właśnie tą drogą banan wydziela najwięcej etylenu – gazu przyspieszającego dojrzewanie owoców.

Niektóre warzywa lubią wilgoć

Niektóre warzywa, takie jak brokuł, kalafior czy szparagi, warto częściowo trzymać zanurzone w naczyniu z wodą. Ważne jednak, aby wodę zmieniać często (przynajmniej raz dziennie). Dzięki temu dłużej zachowają świeżość.

Jak przechowywać pomidory

Pomidory trzymamy w zacienionym, przewiewnym miejscu, w temperaturze pokojowej, najlepiej szypułkami do góry (inaczej mogą przebić miąższ pomidora, a wtedy warzywo łatwiej zapleśnieje). W lodówce pomidory tracą szybko smak i sprężystość.

Kiedy papierowa torba

Ziemniaki, cebula i czosnek źle znoszą przebywanie w nasłonecznionym miejscu. Jeśli nie mamy piwniczki, można w zastępstwie chować je do papierowych toreb, posiadających otwory wentylacyjne (można je wyciąć samodzielnie). W ten sposób zapewnimy im cień i tym samym lepsze warunki do zachowania świeżości przez dłuższy czas.

Czy nie dziwi cię, że …

Nawet gdy zima w pełnym rozkwicie to w supermarketach, jak w jakiejś bajce, leżą skalibrowane, błyszczące warzywa i owoce, po które wystarczy wyciągnąć rękę, by znalazły się w koszyku a potem na talerzu. I tylko cena czasami się zmienia. Zastanawiamy się, jakim cudem sałata w sklepie nie więdnie. Jakim cudem marchew jest tak czysta, gładka, równomiernie cylindryczna, podczas gdy ta z działki jest krótka, pokryta korzonkami na całej powierzchni, niekształtna w takim stopniu, że nie chce się jej myć, obierać, a zwłaszcza jeść, kiedy w rowkach znajduje się mnóstwo ziemi i drobnych kamyczków.

Zwróć też uwagę na tzw. „trójpaki” papryki (czerwona-żółta-zielona) pod celofanem. To naprawdę cud, że udało się inżynierom rolnictwa, gdzieś, zresztą nie wiadomo gdzie, wyprodukować je z dokładnością metronomu, zawsze w jednakowym rozmiarze, w tym samym smaku i zawsze bez najmniejszej plamki czy innego uszkodzenia od pierwszego stycznia do końca grudnia…

Ale o tym za tydzień !

Sabina Budkiewicz

Centrum Medyczne Gemini

ul. Młodzieżowa 35,
89-600 CHOJNICE

Telefony

52 39 740 33
52 39 674 87

EMAIL

rejestracjagemini@ promedchojnice.pl