Zaznacz stronę

Jakie wyniki badań laboratoryjnych lub innych powinien przynieść pacjent na pierwszą wizytę u dietetyka?

Pomocne będzie stężenie hemoglobiny w surowicy krwi (dodatkowo zalecane: ferrytyna, wysycenie transferyny), parametry profilu lipidowego, stężenie glukozy w surowicy krwi na czczo, stężenie kwasu moczowego, poziom TSH i ew. FT3 i FT4, lub w przypadku zdiagnozowanych przez lekarza specjalistę chorób – wszystkie informacje i badania ich dotyczące.

Niestety często pacjenci przychodzą na wizytę do dietetyka bez jakichkolwiek badań. Proszę mi wierzyć, że profesjonalny dietetyk potrafi „odczytać” wyniki badań i odpowiednio je wykorzystać w swoich zaleceniach.

Jakie są objawy podwyższonego poziomu albumin? Czy warto badać mocz? i czy jest konkretne badanie diagnozujące zakwaszenie organizmu?

Wysokie stężenie albumin może świadczyć o odwodnieniu, ale oznaczenia stężenia albumin w surowicy krwi nie dokonuje się, aby ocenić stan nawodnienia organizmu. Natomiast zbyt niskie stężenie albumin w surowicy krwi może świadczyć o niedożywieniu, stanie zapalnym lub urazie. Stężenie albumin monitoruje się raczej w stanie choroby.

O zakwaszeniu organizmu mogą świadczyć ciała ketonowe w moczu. Specjalny test można wykonać w laboratorium diagnostycznym po dostarczeniu próbki moczu.

Jak prawidłowo zdiagnozować niealkoholowe stłuszczenie wątroby ?

NAFLD (niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby) często towarzyszy otyłości. Złotym standardem diagnostycznym jest biopsja wątroby, ale z uwagi na inwazyjność badania nie jest rutynowo wykonywana. Zazwyczaj stosuje się badanie USG jamy brzusznej. Obecność pasm stłuszczeniowych świadczy o stłuszczeniu narządu. W celu potwierdzenia diagnozy NAFLD konieczne jest wykluczenie spożycia alkoholu > 20 g/d u kobiet oraz > 30 g/ u mężczyzn, wykluczenie innych czynników hepatotoksycznych oraz przyjmowania leków, które mogą uszkodzić wątrobę. Pacjenci z NAFLD często prezentują podwyższoną aktywność enzymów wątrobowych, zaburzenia profilu lipidowego oraz gospodarki węglowodanowej.

Czy pacjentka, z niewielką nadwagą, u której poziom TSH jest w normie ale wynosi 3,6 mlU/l – powinna dodatkowo zbadać poziom fT3 i fT4 i poziom przeciwciał p. tarczycowych oraz wykonać USG tarczycy, aby wykluczyć chorobę Hashimoto?

O postępowaniu decyduje specjalista, najlepiej wybrać się do endokrynologa i skonsultować zaistniałą sytuację.

Czy niski poziom trójglicerydów rzędu 30 może być szkodliwy? Czy wysoki HDL powyżej 100 może być niepokojący?

W publikacjach medycznych nie są ujęte górne granice stężenia cholesterolu HDL ani dolne granice stężenia trójglicerydów. Optymalnie byłoby skonsultować zaistniałą sytuację z lekarzem specjalistą, który weźmie pod uwagę cały stan kliniczny pacjenta. Może pacjent przyjmuje dla przykładu jednocześnie leki, które mogą mieć na to wpływ?

Pozdrawiam!

Sabina Budkiewicz

Centrum Medyczne Gemini

ul. Młodzieżowa 35,
89-600 CHOJNICE

Telefony

52 39 740 33
52 39 674 87

EMAIL

rejestracjagemini@ promedchojnice.pl