W wieku pokwitania młodzież ma zwiększone zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze. Kalorie i białka są odpowiedzialne za zdrowe i silne mięśnie, zaś białka, wapń, fosfor i witamina D za właściwy rozwój układu kostnego. Nastolatki często jadają poza domem, po raz pierwszy mając okazję wybierać to, na co mają ochotę. W rezultacie żywią się niezdrowo, często opuszczając główne posiłki, np. śniadanie. Dla niektórych sposób odżywiania jest formą poszukiwania własnej tożsamości – zostają wegetarianami lub stosują drakońskie diety. Wśród dziewcząt, które bywają bardzo wrażliwe na punkcie własnego ciała, nawet jeszcze przed rozpoczęciem okresu dojrzewania, dość często występuje niedobór żelaza, a nawet anoreksja. Otyłość bywa problemem zarówno dziewcząt, jak i chłopców. Nastolatki z nadwagą powinny jednak uprawiać sporty zamiast stosować diety.
Zapotrzebowanie na składniki odżywcze jest szczególnie wysokie w okresie gwałtownego wzrostu, który towarzyszy dojrzewaniu. Dziewczęta zaczynają rosnąć wcześniej niż chłopcy, więc zazwyczaj szczytowy moment zapotrzebowania na składniki odżywcze występuje u nich średnio dwa lata wcześniej.
W tym okresie niezwykle istotne jest dostarczanie organizmowi znacznych ilości wapnia. Nastolatki potrzebują przynajmniej 3 szklanek mleka dziennie oraz 45 g sera lub pół szklanki jogurtu dziennie. Wapń występuje również w rybach (szczególnie w wędzonych sardynkach, które jada się razem z ośćmi) oraz zielonych warzywach liściastych. Dodawany jest też do niektórych płatków śniadaniowych. Wapń i ćwiczenia fizyczne mają ogromne znaczenie dla wykształcenia się prawidłowego układu kostnego i uniknięcia w późniejszym życiu osteoporozy.
Nastolatki często jadają ogromne ilości tłustych i słodkich produktów , takich jak chipsy, czekolada, hamburgery itp. Piją też bardzo dużo napojów gazowanych. Choć hamburgery są źródłem białka, niektórych witamin i składników mineralnych, zawierają bardzo mało błonnika, wapnia, witaminy A i C. Zamiast tego jest w nich dużo soli i kalorii. Dlatego tak ważne jest by przynajmniej w domu nastolatki były karmione zdrowo. Należy zapewnić im mnóstwo owoców, warzyw, ryb, pieczywa pełnoziarnistego, w tym także warzyw strączkowych, takich jak groch, fasola, soczewica.
Wiele nastolatków nie jada śniadań. Mogą przez to czuć się ospałe i mieć kłopoty z koncentracją. Nawet bardzo lekkie śniadanie złożone z jogurtu o niskiej zawartości tłuszczu ze świeżymi owocami lub płatków zbożowych i soku owocowego jest lepsze niż pusty żołądek.
Wegeterianizm
Wielu nastolatków zostaje wegetarianami z prawdziwej troski o dobro zwierząt lub też dlatego, że nie smakuje im mięso. Nie ma ku temu przeciwwskazań, o ile ich dieta zostaje zrównoważona i składa się z pełnoziarnistego pieczywa, makaronu, ziemniaków, ryżu, warzyw, owoców, orzechów oraz ziaren. Nie należy jednak zastępować mięsa i ryb pokaźnymi ilościami nabiału, gdyż w ten sposób przyswajają sobie zbyt dużo nasyconych kwasów tłuszczowych.
Młodzi ludzie, którzy przechodzą na dietę wegańską, czyli powstrzymującą się nawet od spożywania produktów mlecznych, muszą koniecznie przyjmować witaminę B12 w tabletkach, lub jadać wzbogacone tą witaminą płatki zbożowe, podawane z mlekiem sojowym lub sokiem owocowym.
Przekąski
Zamiast przechowywać w domu chrupki, czekoladę i herbatniki, postaraj się zawsze mieć zapas zdrowych produktów spożywczych, które możesz zjeść, gdy poczujesz głód.
- Pieczywo, rogaliki lub krakersy z masłem orzechowym, chudym serem, tuńczykiem z puszki, sardynkami lub chudą wędliną
- Ciasteczka zbożowe (np. owsiane)
- Świeże i suszone owoce
- Jogurt
- Marchewka, ogórki, pomidory
- Prażona kukurydza
- Płatki śniadaniowe
- Makaron z sosem
- Sałatka z gotowanych jarzyn
- Woda mineralna, mleko, sok owocowy bez dodatku cukru
- Domowa zupa
- Sałatka ze świeżych jarzyn.
Zdrowe drugie śniadanie
Różnorodność to podstawa zdrowego żywienia. Drugie śniadanie składające się z kanapki lub rogalika, owocu i jogurtu jest nie tylko zdrowym, lecz również sycącym i smacznym posiłkiem.
Rodzice dzieci jedzących obiady w szkole powinni znać jadłospis dziecka, aby odpowiednio zaplanować posiłki w domu. Ostatni posiłek dziecka w ciągu dnia powinien być lekko strawny, uzupełniać dzienną rację pokarmową w produkty spożyte w niedostatecznej ilości i powinien być zjedzony na ok. 3 godz. przed snem. W skład kolacji powinna wchodzić potrawa gotowana, z wykorzystaniem produktów białkowych w połączeniu z warzywami lub kaszą. Jeśli dziecko nie jadło zupy mlecznej na śniadanie, może być ona podana na kolację. Nie należy natomiast podawać na kolację zbyt obfitych, tłustych i wzdymających posiłków.
Rady dla nastolatków
- jedz dużo białka (mleko, jogurt, kefir, maślanka, sery twarogowe i żółte, jaja, ryby);
- jedz dużo wapnia (mleko i jego przetwory, sardynki z puszki z ościami, suszone figi, brokuły, gotowana fasola, orzechy laskowe);
- jedz produkty bogate w wit. C (cytrusy, pomidory, paprykę, brokuły, szpinak);
- 4 – 5 razy dziennie jedz owoce i warzywa (świeże, gotowane, mrożone, w postaci soków);
- jedz dużo żelaza (podroby, chude mięso, sardynki, ciemnozielone warzywa liściaste, żółtka jaj);
- unikaj dań typu fast food (hamburgery, frytki, chipsy), słodyczy, ciastek;
- ogranicz zwłaszcza tłuste wędliny i mięso.
Opracowanie: Sabina Budkiewicz
Centrum Medyczne Gemini
ul. Młodzieżowa 35,
89-600 CHOJNICE
Telefony
52 39 740 33
52 39 674 87
rejestracjagemini@ promedchojnice.pl